BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜNE

Evlenmede istenilen belgeler
1. 6 adet Vesikalık fotoğraf (Erkek ve Kadın için)
2. Nüfus cüzdan fotokopisi (Erkek ve Kadın için)
3. Nüfus Müdürlüğünden Evlenme ehliyet belgesi

Reşit olmayanlar için nikah müracaatı
Evlenecek olacak çiftlerin reşit olmayanlar için 18 yaşını doldurmaları gerekir. Onsekiz yaşını doldurmayan kadın ve erkek için 17 yaşını dolduranlar anne ve baba rızası gerekiyor. 17 yaşın altında olan yani 16 yaşını dolduran erkek ve kadının ise mahkeme kararı ile evlenebilirler.

Boşanmış ve dul olanlar için
Kadın eski kocasından mahkeme kararı ile boşanmış ise 300 gün geçmesigerekiyor. Erkek içinde boşanma mahkeme kararını aldıktan ve üzerinden bir hafta geçtikten sonra evlenme yapabilir. Ancak 15 yaşını dolduran küçükler mahkemece ergin kılınsa dahi evlenemez.

Adilcevaz dışında ikamet edenler için nikah müracaatı
Adilcevaz dışında ikamet eden kadın ve erkek için nikah müracaatı herhangi bir il ve ilçesinde ikamet etmesi gerekiyor yani çiftlerin birisinin o ilçede veya ilde ikamet etmesi gerekiyor.

Adilcevaz'da ikamet edip başka yerde nikah kıydırmak isteyenler için
Erkek ve kadının ayrı ayrı evlendirme memurluklarına müracaatları kabul olmadığından Evlendirme Yönetmeliği'nin 16. Maddesinin ikinci ve dördüncü fıkralarının yürürlüğünden kaldırılmasına yönelik yönetmelik taslağı hazırlanmıştır. Bu nedenle birbiriyle evlenecek erkek ve kadın içlerinden birinin oturduğu yerin evlenme memurluğuna birlikte başvuracaklardır. Evlendirme Memurluklarınca erkek ve kadının ayrı yerlerden müracaatları kabul edilmeyecektir.

Yabancı evlilik müracaatı
Şu ana kadar yabancı evlilik müracaatı olmamıştır.