VAN GÖLÜ BELEDİYELER BİRLİĞİ KURULDU

VAN GÖLÜ BELEDİYELER BİRLİĞİ KURULDU

Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir araya gelen belediye başkanları, kurulan Van Gölü Belediyeler Birliğinin çalışmaları hakkında istişare toplantısı düzenledi.

Tatvan Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı toplantıya, Bitlis ve Van'a bağlı 27 belediye başkanı ve temsilcileri katıldı. Van Gölü'nün temiz tutulması, bölge turizminin geliştirilmesi, tarihi varlıkların korunması ve tanıtılması konularının da ele alındığı toplantıda, Van Gölü Belediyeler Birliğinin kurulması için anlaşmaya varıldı.

İstişare toplantısına Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanglay, Van'ın Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Hizan Belediye Başkanı Cezail Aktaş katıldı.

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, Van Gölü Havzasında bulunan belediye başkanları olarak burada daha önceden kurulmuş ama işlevi olmayan bir Van Gölü Belediyeler Birliğini tekrardan hayata geçirmeye çalıştıklarını ifade ederek, "Van Gölü sadece bu havzanın değil tüm Türkiye'nin göz bebeği ve bizimde özelimiz. Van Gölü Havzasında bulunan belediye başkanları olarak burada daha önceden kurulmuş ama işlevi olmayan bir Van Gölü Belediyeler Birliğini tekrardan hayata geçirmeye çalışıyoruz. Başkanlığını Tatvan yapacak. Van Gölü'ne kıyısı olan tüm belediye başkanları da buraya, bu birliğe üye olacak. Bugün istişaresini yaptık. Van Gölü'nün ilk olarak daha güzel, temiz ve iyi bir göl olabilmesi için neler yaparız onu konuşacağız. Van Gölü Havzasının turizmini nasıl geliştiririz. Ayrıca ekonomik yönden nasıl daha iyi bir yere geliriz diye bunun istişaresinde bulunduk. İnşallah güzel şeyler olacak. 1 ay sonra bir daha toplantı yapıp yol haritası çizeceğiz. Yöremize iyi şeyler olacağına ümit ediyoruz. Ben bunun bölgemize ve ülkemize hayrılar getirmesini diliyorum" dedi.