İLÇEMİZDE 26. ADİLCEVAZ CEVİZ FESTİVALİ VE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ" DÜZENLENDİ

İLÇEMİZDE 26. ADİLCEVAZ CEVİZ FESTİVALİ VE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ" DÜZENLENDİ

İlçemizde Belediyemizin ve Kaymakamlığımız tarafından 26. Adilcevaz Ceviz Festivali ve Kültür Etkinlikleri düzenlendi. Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Öğretmenevi önünde toplanan vatandaşlar, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde Belediye Meydanı'na kadar yürüdü. Burada devam eden konuşan Bitlis Vali Vekili Sayın Alay Yazıcı, Adilcevaz cevizinin bölgenin ve ülkemizin önemli tarımsal ürünü olduğunu, yalnızca ekonomiye katkı sağlamakla kalmayıp aynı zamanda Adilcevaz’ın tarihini ve kültürünü temsil ettiğini söyledi.

İlçenin tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtma fırsatını sunan bu festivalin yalnızca eğlence ve lezzetlerle sınırlı olmayıp, aynı zamanda toplumun dayanışma birlik ve beraberlik duygusunu da güçlendirdiğini anlatan Yazıcı, "Gençlerimizin geleneksel değerlerimizi korumasına ve tarıma daha çok önem vermelerine katkı sağlamaktadır. Hep birlikte geleneklerimizi yaşatmaya Adilcevaz ilçemizin bu güzel coğrafyasını daha da tanıtmaya devam etmeliyiz. Festivali mümkün kılanlara ve bahçeden sofraya getiren çiftçilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Erzurum Valisi Sayın Mustafa Çiftçi de önceden kaymakamlık yaptığı ilçede bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, festivalin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Uğur Erdem ise 26 yıldır ceviz festivalinin düzenlenmesinin önemli olduğunu belirtti.

Salgın dönemi ve ülkenin etrafında yaşanan savaşlarla gıdanın ve tarımın öneminin çok daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Erdem, "İklim değişikliği de tarımın önemini ortaya koyup tedbir alınmasını gerektiriyor. Tarımsal hasılatta dünyada 10'uncu sırada olan ülkemiz Avrupa'da ise birinci sırada yer alıyor. 2002'de 98 milyon ton olan bitkisel üretimimizi 2022'de 132 milyon tona çıkardık. Bakanlık olarak 2002'de 1,8 milyon lira olan tarım desteklemelerimizi bugün geldiğimiz noktada 91 milyar liraya çıkardık. Ekim itibarıyla 2023 yılındaki desteklemelerimizin yüzde 97'sini üreticilerimizin hesaplarına aktardık. Bakanlık olarak burada sertifikalı fidanlarla kaliteli ceviz bahçelerinin kurulmasını desteklediğimiz gibi Tarım Alanlarının Etkin Kullanımı Projesi çerçevesinde de 20 dekarlık ceviz gen bahçesi kurduk" dedi.

Adilcevaz Kaymakamı Sayın İsmail Demir ise Gazze'de insanlık dramı yaşandığını belirterek, bu drama sebep olanları kınadıklarını söyledi.

Kaymakam Demir, "Ülkemizin birçok yöresinde, bölgelerin kendine has ürünleri var. Bunların tanıtılması pazarlanması bilinirliğinin de artırılması için de çeşitli etkinlik ve faaliyetlere, festivallere katılmışızdır. Burada temel düşünce o var olan ürünlerin bilinirliğini artırmak ülke sathında şöhrete kavuşmasını sağlamak. Bizde adıyla, tadıyla lezzetiyle farkını ortaya koyan cevizimiz var. Bu ceviz ilçemize adını vermiş, tadına bakanları diğer tüm cevizlerden soğutacak lezzete sahip. Bu sebeplerden dolayı lezzetimizin namı dilden dile yayılmış. Ülke çapında şöhrete sahip olmuştur" dedi.


Belediye Başkanımız Sayın Necati Gürsoy da Gazze'de yaşanan gelişmelerden üzüntü duyduklarını ifade ederek, mazlum halkı zulümle yok etmeye çalışanları kınadıklarını vurguladı.

Başkanımız Sayın Necati Gürsoy, her tarafı ayrı güzelliğe sahip Bitlis'in açık hava müzesi konumunda olduğunu ifade ederek, "Adilcevaz ilçemiz de ayrı bir güzelliğe sahip. Tarih, turizm ve Van Gölü var. Van Gölü'nün en uzun sahilleri ilçemiz sınırlarında yer alıyor. Arkamızda Süphan Dağı ve Sütey Yaylası var. Adilcevaz'da 26 yıldır ceviz festivali düzenliyoruz. Cevizi daha iyi yere getirmek ve kalitesini artırmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

Halk oyunları gösterisinin sunulduğu programda, en iyi ceviz ve ceviz reçeli ile halat çekme ve bilek güreşi yarışmaları yapıldı. Yarışmalarda dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

İlçemizdeki 26. Adilcevaz Ceviz Festivali ve Kültür Etkinlikleri, Belediye meydanında ‘Gece Yolcuları’ isimli müzik grubunun konseriyle devam etti. Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği konserde vatandaşlarımız doyasıya eğlendi.

Etkinliğimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı Gezen sinema ekibinin sunmuş olduğu sinema etkinliğinin ardından dona erdi.