Buzlanmaya Karşı Van Gölü Suyu Kullanıldı

Buzlanmaya Karşı Van Gölü Suyu Kullanıldı

Adilcevaz İlçemizde etkili olan kar yağışının ardından, yollarda ki buzlanmanın önlenmesi için Van Gölü’nün sodalı suyu kullanıldı.

İlçemizde yoğun kar yağışı ile birlikte yollardaki buzlanmayı önlemek amacıyla, Adilcevaz Belediyesi Van Gölü’nün kıyısında olmanın avantajını kullandı. Vidanjör ile Van Gölü’nden su çeken belediye ekipleri, cadde ve sokaklarda oluşan buzlanmayı sodalı göl suyu dökerek önlemeye çalıştı.

İlçemizde son günlerde etkili olan soğuk ve dondurucu hava nedeniyle yollar buz tuttu. Gündüz bile eksi 10 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı yaşamı olumsuz yönde etkilerken, yollarda meydana gelen buzlanmalar ise sürücülere zor anlar yaşattı. Yollardaki buzlanmanın önlenmesi için ilk kez geçen yıl Van Gölü’nün sodalı suyunu kullanan Adilcevaz Belediyesi ekipleri, uyguladığı bu çalışmalardan olumlu sonuç alınca, bu yıl da buz tutan yollara Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunu püskürterek temizledi.

Adilcevaz Belediye Başkanı Sayın Necati Gürsoy, ilçede uygulanan Van Gölü suyu ile buzlu yolların temizleme çalışmalarını yerinde inceledi.

Belediye Başkanımız Sayın Necati Gürsoy, buzlanan yollarda Van Gölü’nden getirilen suyu kullandıklarını ifade ederek, "İlçemizdeki tüm mahallelerimizde karla mücadele çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımız kapsamında ilk önce yollardaki karları temizliyoruz ancak gece eksi 15 dereceyi bulan soğuklar nedeniyle yollar buz tutuyor. Bunun için bir çözüm bulmaya çalıştık. Van Gölü’nün suyunu vidanjörlerle çekip bu suyu yollarımıza püskürtüyoruz. Geçen yılda bunun uygulamasını yaptık. Gördük ki bu sayede yollardaki buz hemen çözülüyor ve bu sayede buzlar greyderle daha rahat temizlenmiş oluyor. Van Gölü suyu diğer tuzlu sulara göre yollarımıza pek fazla tahribat vermiyor. Bu sayede karla mücadele çalışmalarımız daha masrafsız oluyor. Tek amacımız Adilcevaz’da ki tüm yollarımızı kısa sürede ulaşıma açabilmektir. Belediye olarak bunun çabası içerisindeyiz" dedi.