Belediyemizden Buzlanan Yollara Van Gölü Suyu ile Çözüm

Belediyemizden Buzlanan Yollara Van Gölü Suyu ile Çözüm

Adilcevaz’da etkili olan kar yağışının ardından soğuk ve dondurucu havalar yolların buzlanmasına neden oldu. Buz tutan yollara Adilcevaz Belediyesi itfaiye ekipleri Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunu buzlu ve karlı yollara püskürterek temizledi.

İlçede son günlerde etkili olan soğuk ve dondurucu hava nedeniyle yollar buz tuttu. Gündüz bile eksi 10 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı yaşamı olumsuz yönde etkilerken, yollarda meydana gelen buzlanmalar ise sürücülere zor anlar yaşattı. Yollarda oluşan buzlanmaya çözüm arayan Adilcevaz Belediyesi ekipleri buzlanma sorununu Van Gölü’nden getirilen Sodalı ve tuzlu su ile çözmeye çalıştı.

İlçedeki dondurucu soğuklar nedeniyle buzlanan yolları Belediyeye ait itfaiye aracı Van Gölü’nden doldurdukları tuzlu ve sodalı su ile buzlanan yolları yıkadı. Sodalı göl suyunun püskürtüldüğü yollarda bir süre sonra buzlanmanın çözüldüğü görüldü. Yollardaki çözülen buzlar daha sonra, belediyeye ait greyder ve iş makineleri ile temizlendi.

Belediye Başkanımız Sayın Necati Gürsoy, ilçede ilk defa uygulanan Van Gölü suyu ile buzlu yolların temizleme çalışmalarını yerinde inceledi.

Adilcevaz Belediye Başkanı Sayın Necati Gürsoy, buzlanan yollarda Van Gölü’nden getirilen suyu kullandıklarını ifade ederek, “İlçemize yağan kar yağışının ardından hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşmesi nedeniyle yollarımızda buzlanma ve çok miktarda kar birikintisi meydana geldi. Kar yağışının ardından ekiplerimize talimat vererek kapalı olan bütün yollarımızı hemen hemen ulaşıma açtık. Ancak dondurucu soğuklar nedeniyle yollarda oluşan buzlanma sorununu nasıl çözebiliriz diye düşündük ve Van Gölü’nün sodalı ve tuzlu suyunun buna çözüm olacağı aklımıza geldi. İtfaiye araçlarımızla getirdiğimiz Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunu yollarımıza püskürttük ve bu suyun buzlanma sorununa çok faydası olduğunu gördük. Yaptığımız bu çalışmalar sayesinde vatandaşlarımız artık rahat bir ortamda ulaşımlarını sağlayabilecekler. Bundan böyle karlı ve buzlu yollarda Van Gölü’nün suyunu kar ile mücadelede kullanmayı düşünüyoruz. Ancak bu arada bir tereddüdümüz var. Van Gölü suyunun yollarda tahribat yapması gibi bir durum söz konusudur. Belediye olarak başlattığımız bu çalışmaları inceleyeceğiz ve eğer yollarımızda çok fazla bir tahribat meydana gelmiyorsa bundan sonra buzlu yollarımızda Van Gölü suyunu her zaman kullanacağız” dedi.