BELEDİYE BAŞKANIMIZ NECATİ GÜRSOY, TEKNE KAZASINI YERİNDE İNCELEDİ

BELEDİYE BAŞKANIMIZ NECATİ GÜRSOY, TEKNE KAZASINI YERİNDE İNCELEDİ

İlçemizde düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin Van Gölü'nde alabora olması sonucu yabancı uyruklu 7 kişi yaşamını yitirdi, 64 kişi kurtarıldı.

Van'dan aldıkları göçmen kaçakları kontrol noktalarına yakalanmamak için Van Gölü'nü kullanan insan tacirlerinin kullandığı tekne, sabaha doğru Bitlis'in Adilcevaz ilçesi kıyısına yakın bir bölgede battı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda arama kurtarma ve sağlık ekibi sevk edildi.


BÖLGEDE ARAMA TARAMA FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, tekne faciasında 7 kişinin öldüğünü, 64 kişinin ise kurtarıldığını belirterek, "Sanırım göçmen tacirleri buraya getirip insanları kandırıp, Avrupa'ya geldik diyorlar. Gördüğünüz tekne alabora oluyor. Tekne içindeki 5 kişi olay yerinde, 2 kişi de hastaneye kaldırılınca vefat ediyor. Şu ana kadar 64 kişi kurtarıldı" dedi.


Başkan Gürsoy, kurtarılan göçmenlerle yaptıkları görüşmelerde, alabora olan teknede başka kişilerin olabileceğini belirterek, "Göçmenler ifadelerinde tekne içinde de insanların olabileceğini söylüyorlar. Şu anda AFAD ve Jandarma Su Altı Timi dalgıçlarıyla buradalar ve araştırma yapıyor. Kurtarılan göçmenler bize teknede yaklaşık 100 kişinin olduklarını söylüyor. Ama doğru mu bilemiyoruz. Tabii ki olma ihtimali var ve bunun araştırması yapılıyor. Burası sıkıntılı bir yer. Şu anda en büyük endişemiz teknenin içinde kimse var mı acaba ve ekipler onu da araştırıyor şu anda. Van Gölü ve buralar ülkemizin cennet köşesi ama böyle bir elim olaydan dolayı gündeme gelmemiz bizleri de üzüyor. Önemli olan bu insanların binlerce kilometre öteden ülkelerini bırakıp buralara neden gelmek istedikleri. Bunu araştırmak lazım" diye konuştu. 

BAŞKANIMIZ YARALI GÖÇMENLERİ HASTANEDE ZİYARET ETTİ

Belediye Başkanımız Necati Gürsoy, ilçemizde meydana gelen tekne kazasını yerinde inceledikten sonra kaymakamımız Sayın Tunahan Çil ile birlikte Adilcevaz Onkoloji Hastanesine giderek burada tedavi gören yaralı göçmenler hakkında hastane Başhekimi Türkan Bıçakçıoğlu'ndan bilgiler aldı.