Adilcevaz'da Kırsal Kalkınma Projesi Toplantısı Yapıldı

Adilcevaz'da Kırsal Kalkınma Projesi Toplantısı Yapıldı

Bitlis’in Adilcevaz İlçesi’nde Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma projeleri bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Adilcevaz belediyesi toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, proje hazırlama danışmanı Merve Şimşek tarafından girişimcilere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı destekleme ve turizm teşvik projeleri hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda konuşan Bitlis Valisi Sayın Ahmet Çınar, ilçedeki girişimcilere destek olmak amacıyla böyle bir toplantı düzenlediklerini söyledi.

Adilcevaz Belediye Başkanı Sayın Necati Gürsoy ise ilçedeki işsizliğe çözüm bulmak istediklerini ifade ederek, “Sayın valimizin desteğiyle ilçemizdeki girişimci hemşerilerimize Avrupa Birliği’nin Kırsal Kalkınma projeleri hakkında bilgiler verdik. İlçemiz bölgemizin en ılıman yerlerinden biridir. İlçemizde ceviz ve kayısı başta olmak üzere birçok sebze ve meyve yetişebilmektedir. Ancak ilçemizde yapılması gereken çok şeyler varken maalesef ilçemiz hep göç veriyor. Bu göçü engellemek için acilen bazı çalışmalar yapılması gerekiyor. İlçemizde yetişen sebze ve meyvelerin saklanabilmesi için öncelikli olarak soğuk hava deposunun yanı sıra seracılık ve hayvancılık ile ilgili projeler yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra ilçemiz Van Gölü kıyısında bulunan en güzel yerlerden biridir. Bu kapsamda turizm alanında güzel çalışmalar yapabilirsek ilçemiz insanına iş imkanları sağlayabiliriz. Ayrıca Aygır Gölü’nde çok güzel bir turizm alanında çalışmalarımız var. Bu çalışmayı çok önemsiyorum. Eğer buradaki projemizi hayata geçirebilirsek ilçemizin çok büyük bir mesafe kat edeceğine inanıyorum. İnşallah bu toplantımız girişimci arkadaşlarımız için verimli geçmiştir. Arkadaşlarımızın yapacakları projelerde Adilcevaz Belediyesi olarak her zaman yanlarında olacağız. Yeter ki hep birlikte el ele vererek ilçemize güzel hizmetler yapalım” dedi.

Toplantıya Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Adilcevaz Kaymakamı Muhammed Evlice, Belediye Başkanı Necati Gürsoy, Bitlis İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, Bitlis Defterdarı Mehmet Çoban, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Selami Savaş, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ümit Aldağ, Belediye Meclis Üyeleri, kamu kurum amirleri ve girişimci vatandaşlar katıldı.