ADİLCEVAZ 26. CEVİZ FESTİVALİ VE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

ADİLCEVAZ 26. CEVİZ FESTİVALİ VE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

İlçemizde Belediyemiz ve Kaymakamlığımızın katkılarıyla 26. Adilcevaz Ceviz Festivali ve Kültür Etkinlikleri düzenlenecek.

Adilcevaz Belediye meydanında 14 Ekim 2023 Cumartesi günü düzenlenecek olan etkinlikte, sabah 9.30'da başlayacak olan festival yürüyüşünün ardından, Belediye meydanında 
resmi açılış programının yanı sıra en iyi ceviz ve en iyi ceviz reçeli yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verilecek. Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi ve mehteran takımı gösterilerinin ardından toplu sünnet şöleni ve gezen sinema etkinlikleri düzenlenecek.


Gün boyu devam edecek etkinlikte Saat: 15.00'te Belediye meydanında Gece Yolcuları ve TRT Türk Halk Müziği sanatçıları sahne alacak.

Belediye Başkanımız Sayın Necati Gürsoy, festival sayesinde ilçenin ve cevizin tanıtımını yaptıklarını ifade ederek, "Bilindiği üzere ülkemiz tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve ürün çeşitliliği ile bulunmaz bir cennettir. Var olan bu zenginliğimizi tanıtmak amacıyla son yıllarda ülkemizin birçok yöresinde çeşitli adlar altında festivaller düzenlenmektedir. Bu sosyal ve kültürel etkinliklerin en önemli amacı ülkemizin yöresel güzelliklerini ve cevher niteliğindeki ürünlerini geniş kitlelere tanıtmak ve insanların kaynaşmasına vesile olmaktır. Bu güzel organizasyonlardan birisi de Belediyemiz ve Kaymakamlığımız tarafından ortaklaşa düzenlenen Adilcevaz Ceviz Festivali ve Kültür Etkinlikleridir. Bu festival ile birlikte ilçemizde yetiştirilen verimi ve kalitesi yüksek Adilcevaz Cevizi tanıtılmaya çalışılmış, zaman içerisinde gösterilen bu gayretler sonuç vermiş ve bu sayede Adilcevaz cevizi bir marka haline gelmiştir. Tadı ve sağlığa faydaları sebebiyle en çok tüketilen besin maddelerinden birisi olan cevizin maddi getirisinin yüksek olması ve iç piyasada çabuk tüketilmesinden dolayı son yıllarda ceviz yetiştiriciliğine olan ilgi gittikçe artmıştır. Toprak yapısı ve iklimi ile ceviz yetiştiriciliğine elverişli olan ilçemizde birçok ceviz fidanı toprakla buluşmuş, yeni ceviz bahçeleri oluşturulmuş, çiftçimiz bilgilendirilerek üretim için teşvik edilmiştir. İlçemizde yetiştirilen ceviz kalitesiyle dünya literatürüne girmiş ve bir marka haline gelmiştir. Düzenleyeceğimiz festival sayesinde hem cevizimizin tanıtımını yapmak hem de esnaf ve ceviz üreticilerimize katkıda bulunmak istiyoruz. İlçemizde bu tür kültürel etkinliklerin yapılmasını önemsiyoruz. Çünkü Adilcevaz cevizi adından söz ettirmiş kaliteli bir cevizdir. Bu cevizin ilçemiz ekonomisine kazandırılması için ne gerekiyorsa yapacağız. Düzenlenecek olan etkinliğe tüm hemşerilerimizin katılımlarını bekliyoruz. Bu vesileyle, festivalin ilçemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.